مهاجرت به اتریش

مهاجرت به اتریش

اتریش کشوری در اروپا با جمعیتی نزدیک به 9 میلیون نفر است. زبان رسمی این کشور آلمانی است و اگر شما به زبان آلمانی علاقه مند هستید ولی همزمان به دنبال کشوری هستید که جمعیت کمی دارد و یا جمعیت مهاجرین آن کمتر است، اتریش مناسب ترین کشور برای شماست. از دلایل مهاجرت به اتریش می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • طبیعت زیبا و سرسبز
 • جایگاه هنری بالا در سطح جهان
 • جمعیت کم
 • وضعیت اقتصادی خوب

موارد بالا بخشی از دلایل مهاجرت به کشور اتریش است. به طور کلی اتریش برای افرادی که ترجیح می‌دهند در محیطی کم جمعیت‌تر باشند ولی در عین حال به دنبال کشوری با اقتصاد خوب، شرایط رفاهی مناسب و هنری شکوفا هستند، مناسب است.

 

مهاجرت تحصیلی

برای افرادی که قصد ادامه تحصیل در کشور دیگری را دارند، اتریش یکی از گزینه‌های مناسب محسوب می‌شود. اتریش علاوه بر فراهم آوردن شرایط رفاهی و اجتماعی مناسب برای افراد، دارای دانشگاه‌ها و اساتیدی است که سطح علمی بالایی دارند.

برای مهاجرت تحصیلی مواردی مانند سن، مدرک تحصیلی، رزومه تحصیلی، انگیزه نامه، دانش زبان خارجی (آلمانی و انگلیسی) و تمکن مالی لازم است؛ که در مقالات دیگر به صورت کامل توضیح داده شده است ولی برای درک بهتر شما به اختصار به توصیف این موارد خواهیم پرداخت.

 • سن: با توجه به مقطعی که در آن به تحصیل می‌پردازید متفاوت است ولی سنی که دارای بالاترین شانس است 18 تا 30 سال است.
 • مدرک تحصیلی: رشته شما و دانشگاهی یا موسسه ای که در از آن فارغ التحصیل شده‌اید عامل اصلی در این مورد است.
 • رزومه تحصیلی: این قسمت شامل سوابق تحصیلی، کارگاه ها و دوره های آموزشی، سوابق شغلی، سوابق عملی و پژوهشی، کارهای داوطلبانه و موارد مشابه است.
 • انگیزه نامه: در این قسمت انگیزه، دلایل و اهداف خود را به صورت صمیمانه بیان می‌کنید.
 • دانش زبان خارجی: شما در این قسمت باید سطح بالای زبان خود را برای شرکت در کلاس‌های دانشگاهی به زبان انگلیسی یا آلمانی مسلط هستید.
 • تمکن مالی: میانگین تمکن مالی برای کشور اتریش 8 هزار تا 12 هزار یورو است.

 

بهترین دانشگاه‌های اتریش

اتریش کشوری با فرهگ و تمدنی قوی است و این قدمت را حتی در دانشگاه‌های این کشور نیز می‌توان یافت. سطح علمی دانشگاه‌های این کشور در معیار جهانی جایگاه خوبی دارد و معروف ترین دانشگاه این کشور، که وین نام دارد، بیش از 94 هزار دانشجو از سراسر جهان دارد و جز 200 دانشگاه برتر جهان است. نکته قابل توجه دیگر تنوع گسترده در رشته‌های این کشور است. در زیر به معرفی برترین دانشگاه‌های اتریش به صورت موردی اشاره می‌کنیم:

 • دانشگاه وین در وین
 • دانشگاه فنی وین در وین
 • دانشگاه اینسبروک در اینسبروک
 • دانشگاه صنعتی در گراتس
 • دانشگاه یوهانس کپلر در لینتس
 • دانشگاه کلاگنفورت در کلاگنفورت
 • دانشگاه گراتس در گراتس
 • دانشگاه زالتسبورگ در زالتسبورگ
 • دانشگاه پزشکی گراتس در گراتس
 • دانشگاه پزشکی اینسبروک در اینسبروک

مهم ترین نکته مهاجرت تحصیلی به کشور اتریش، علاوه بر زیبایی طبیعی و تمدنی و کیفیت خوب دانشگاه‌ها، مقرون به صرفه بودن دانشگاه‌های این کشور است. به طوری که هزینه تحصیل در این دانشگاه‌ها بسیار کم و حتی می‌توان گفت رایگان است و این کمک بزرگی برای افرادی است که تمایل دارند هزینه کمتری را برای مهاجرت تحصیلی صرف کنند.

 

مهاجرت کاری

روش دیگر مهاجرت به کشور اتریش، مهاجرت از طریق کار است. اتریش اقتصاد توسعه یافته ای دارد و برای مهاجرین خود نیز شرایط خوبی را فراهممی‌کند. برای مهاجرت کاری روش‌های مختلفی وجود دارد که در اینجا به اختصار مهم‌ترین و کاربردی ترین روش‌های موجود را با یکدیگر بررسی می‌کنیم.

جاب آفر (job offer)

برای کسب جاب آفر شما باید مدارک، سوابق تحصیلی و کاری، نمونه کار و تمام اطلاعات لازم و مرتبط را به شرکت‌های موردنظر خود ارسال کنید و پس از تاییدیه اولیه و شرکت در مصاحبه های تلفنی و تصویری، منتظر پیشنهاد شغلی از سمت کافرمای اتریشی باشید. پس از قبول و ارسال دعوت نامه می‌توانید کارهای مهاجرت خود را انجام دهید. نکته قابل توجه این است که به مهاجرین کاری کارت قرمز-سفید-قرمز این کشور تعلق می‌گیرد.

جاب سیکر (job seeker)

در این روش فرد جویای کار 6 ماه می‌تواند با هزینه خود در اتریش اقامت داشته باشد و همزمان به دنبال کار بگردد و کار متناسب با خود را پیدا کند و ویزای خود را با ویزای مهاجرت کاری تغییر دهد.

کارت قرمز-سفید-قرمز کشور اتریش

این کارت برای اقامت و کار در کشور اتریش است و به مدت 2 سال اعتبار دارد. این ویزا برای مهاجرین کاری به خصوص نیروی متخصص و ماهر و همچنین فارغ التحصیلان دانشگاه‌های این کشور صادر می‌شود.

کارت قرمز-سفید-قرمز پلاس کشور اتریش

این کارت دسترسی نامحدود به بازار کار اتریش را برای فرد متقاضی فراهم می‌آورد و افراد که دارای کارت قرمز-سفید-قرمز برای تمدید می‌تواند برای ورژن پلاس این کشور اقدام نمایند. مدت زمان استفاده متقاضی از این کارت 1 سال می‌باشد.

کارت آبی اتحادیه اروپا

این کارت مختص شهروندان غیر اروپایی کشورهایی که جزء اتحادیه اروپا هستند می‌باشد. متقاضی پس از 1 سال زندگی در کشور اتریش می‌تواند برای کسب این کارت اقدام نماید. دریافت این کارت، مدت زمان دریافت اقامت دائم اتریش را از 5 سال به 3 سال می‌رساند.

 

مهاجرت از طریق سرمایه گذاری

همانطور که از اسم این عنوان قابل حدس است، مهاجرت سرمایه گذاری نیازمند سرمایه گذاری در کشور مقصد است؛ حال این سرمایه گذاری می‌تواند خرید خانه یا کارآفرینی مانند ثبت شرکت، خرید سهام یک شرکت یا ایجاد استارت آپ و یا موارد مشابه باشد. اما خرید ملک به تنهایی برای گرفتن تابعیت اتریش کافی نیست ولی از طریق روش های زیر می‌توان تابعیت این کشور را گرفت.

مهاجرت از طریق سرمایه گذاری با روش ثبت شرکت

شما با ثبت شرکت می‌توانید کارت قرمزز-سفید-قرمز و در نهایت اقامت دائم اتریش را دریافت کنید. علاوه بر این شما می‌توانید 5 نفر از نزدیکان و اعضای خانواده خود را از طریق مهاجرت کاری همراه خود ببرید.

مهاجرت از طریق سرمایه گذاری با روش خود اشتغالی

این روش مخصوص افراد است که یک سرمایه مشخصی را وارد کشور اتریش خواهند کرد. حال چه با ایجاد یک شغل باشد چه از طریق سرمایه گذاری مشترک یا مستقیم در این کشور

مهاجرت از طریق سرمایه گذاری با روش استارت‌آپ

سرمایه گذاری در اتریش اهمیت زیادی دارد و این کشور به دنبال جذب هرچه بیشتر سرمایه گذاران برای پیشرفت و توسعه بیشتر است. ویزای استارت آپ، باعث جذب حداکثری افراد خلاق و نخبه می‌شود. برای این ویزای یک ایده خلاقانه برای ایجاد یک استارت‌آپ کافی است و حداقل سرمایه اولیه برای این کار 50 هزار یورو می‌باشد.

مهاجرت از طریق سرمایه گذاری با روش خودحمایتی یا تمکن مالی

روش دیگر برای سرمایه گذاری، روش خودحمایتی یا تمکن مالی است. شما باید تونایی تمکن مالی خود را اثبات نمایید تا از این طریق بتوانید اقامت موقت و پس از 5 سال اقامت دائم دریافت نمایید. شروط لازم برای اثبات تمکن مالی موارد زیر است.

 • دارایی به ارزش 22800 یورو برای هر فرد (برای کودکان زیر 12 سال این مبلغ 10000 یورو می‌باشد)
 • درآمد ماهانه 2500 یورو برای خانوده دو نفره

 

مهاجرت از طریق ویزای هنرمندان

اتریش یکی از مهدهای فرهنگ و تمدن است که پیشینه هنری به خصوص در زمینه موسیقی به چندین قرن گذشته برمی‌گردد. بنابراین طبیعی است که حکومت این کشور ویزایی را به هنرمندان اختصاص دهد و به این روش از هنرمندان سراسر دنیا استقبال نماید. هنرمندانی که درآمد خود را از این طریق کسب می‌کنند، می‌توانند از طریق اسکان هنرمندان برای مرخصی نامحدود اقدام نمایند. مدت زمان این ویزا 12 ماهه است و برای اقدام باید شرایط زیر را داشته باشید:

 • اظهار نامه کتبی از کارفرمای خود (برای تبعیت‌های خارج از اتحادیه اروپا)
 • قرارداد کتبی برای اثبات فعالیتی که بیش از 6 ماه زمان می‌برد

 

مهاجرت از طریق ازدواج

یکی دیگر از راه‌ها، مهاجرت از طریق ازدواج است. البته تمامی کشورها شامل این قانون نیستند ولی اتریش این امکان را اختیار مهاجرین می‌گذارد. برای اقدام به مهاجرت از این طریق، پارتنر شما باید شهروند کشور مقصد باشد و توانایی حمایت و ساپورت مالی شما را داشته باشید. علاوه بر این فرد مهاجر باید حداقل 6 سال در خاک کشور اتریش زندگی کرده باشد و 5 سال با همسر خود زندگی کرده باشد تا پس از آن بتواند برای اخذ اقامت دائم اقدام نماید. ماموری که کارهای شما را انجام خواهد داد سوالات لازم را می‌پرسد و تمامی ملاحظات لازم را انجام می‌دهد تا از سوری نبودن روابط طرفین اطمینان حاصل کند.

 

مهاجرت از طریق تولد فرزند

قطعا تمامی افراد دوست دارند فرزندشان را در رفاه و شرایط بهتری به دنیا بیاورند و در این مسیر، یکی از اقداماتی که انجام می‌دهند، اقدام به دریافت اقامت از طریق تولد فرزندشان در خاک کشور مدنظرشان است. اکثر کشورها در سراسر دنیا به متولدین اقامت می‌دهند، اما اتریش جز این کشورها نیست و از قانون خون پیروی می‌کند.

 • قانون خاک: اگر فرزند شما در خاک کشور مورد نظر متولد شود، می‌تواند تابعیت آن کشور را دریافت کند.
 • قانون خون: برای دریافت تابعیت کشور مورد نظر، یکی از والدین او باید متولد آن کشور باشد و تولد فرزند در آن کشور، به تنهایی اهمیتی ندارد.

 

مهاجرت از طریق پناهندگی

خطرناک ترین و پر ریسک ترین راه مهاجرت، مهاجرت از طریق پناهندگی است. برای مهاجرت از این طریق متقاضی می‌تواند بعد از ورود به خاک کشور مقصد اقدام به دریافت پناهندگی نماید. مورد قبول واقع شدن پناهندگی فرد به موارد مختلفی از جمله امنیت و رفاه اجتماعی، جنسیتی، دینی، اقتصادی و … در کشور مبدا بستگی دارد و اگر مورد قبول واقع شود نیز، امکانات رفاهی کمتری به نسبت فردی که شهروند آن کشور است دریافت می‌کند و هم‌چنین امکان بازگشت به کشور خود را ندارد.

 

سخن پایانی

اتریش برای علاقه‌مندان به فرهنگ، هنر و موسیقی جز بهترین کشورها محسوب می‌شود زیرا که علاوه بر پشتوانه قوی، سالانه تئاترها و کنسرت‌های فراوانی در حال برگزاری است. علاوه بر این طبیعت زیبا، بناهای تاریخی و جمعیت کم، این کشور را برای دوست داران طبیعت و آرامش به گزینه مناسبی تبدیل کرده است. اگر شما هم اتریش را جز گزینه‌های احتمال مهاجرت خود دارید و سوالات بیشتری درباره روش‌ها و شرایط مهاجرت دارید با کارشناسان ما در تماس باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار + هجده =

فهرست مطالب

اشتراک گذاری مقاله

مشاوره رایگان بگیر!

اگر میخوای با مناسب ترین هزینه در سریع ترین زمان ممکن با هر شرایطی مهاجرت کنی فقط کافیه اطلاعات زیر رو پرکنی، ما خیلی زود باهات تماس می‌گیریم